Rask mus Facebook'e!

Thursday, 31 October 2013

Día de Muertos - spalvinga mirusiųjų šventė MeksikojeLietuviams Meksika dažniausia asocijuojasi su telenovelėmis ir  verkiančiomis marijomis. Tačiau retas žino daugiau apie šios Lotynų Amerikos šalies tradicijas, todėl šiandien jums siūlome susipažinti su Día de Muertos, Meksikoje švenčiamu trijų dienų festivaliu, kurio spalvingumas ir išskirtinumas stebina visą pasaulį.

Kol Lietuvoje lapkričio 2-ąją minimos Vėlinės, visų mirusiųjų pagerbimo šventė, Meksikoje, nuo spalio 30 iki lapkričio 2 dienos švenčiama tokio paties pobūdžio diena, kuri yra vadinama Día de Muertos (liet. Mirusiųjų diena). Ši šventė pradedama šeimos narių, artimųjų ir draugų susirinkimu, kad prisimintų tuos, kurie jiems buvo brangūs ir kurie iškeliavo anapilin. Meksikiečiai tiki, kad būtent šiomis dienomis mirusiųjų sielos sugrįžta į žemę. 

Sugrįžtantiems mirusiems sutikti statomi altoriai, ant jų sudedamos šventųjų nuotraukos (dažniausiai pačiame altoriaus viršuje). Taip pat prie altoriaus dedamas pats skaniausias ir geriausias maistas: saldainiai, specialūs pyragai (isp. pan de muerto), sezono vaisiai. Nepamirštami net tekilos buteliai! Apatinėje altoriaus dalyje uždegamos žvakutės, padedamas nusiprausimo dubenėlis, muilas bei rankšluostėlis, kad dvasia galėtų „atsigaivinti” prieš įžengiant į altorių.

Per šią gražią minėjimo šventę yra naudojamos spalvingos kaukolės (isp. calaveras de azúcar). Jos pridedamos  prie altoriaus puošybos elementų, tačiau yra pagamintos iš cukraus ir gali būti valgomos. Dauguma meksikiečių naudoja šios kaukolės fragmentus, piešdami juos ant savo veido, taip pagerbdami mirusiuosius. Neaplenkiamos ir kapinės, kur paliekamos tradicinės kvapniosios gėlės – serenčiai.

Visas tris festivalio dienas žmonės Meksikos gatvėmis vaikšto spalvingai apsirengę, imituodami vėlias,  skamba dainos ir maldos, skanaujamos vaišės.  Tikima, kad mirusiųjų sielų sugrįžimas į žemę, altorių aplankymas ir artimųjų maldų išgirdimas padeda gyviesiems susidoroti su savo žemiškomis problemomis. Ši šventė dažniausiai sutinkama su humoristiniu tonu, švenčiantiems prisiminus juokingus pasakojimus, anekdotus apie mirusiuosius bei įsivaizduojant, kad jų sielos yra šalia, linksminasi kartu.
Simona Siniauskaitė
 

 
Pan de muerto ir calaveras de azúcar

Altorius mirusiems
 
 Šventei pasipuošę meksikiečiai

Dekoracijos
Flickr.com nuotr.

1 comment:

  1. Kaip gražu. Galėtų ir pas mus būti kažkas panašaus, nes gedulingos puokštės , niūri nuotaika, sukelia nelabai malonius jausmus. Žinoma, kultūrų skirtumai čia svarbus faktorius, bet ar ne gražiau savo artimuosius prisiminti linksmoje atmosferoje.

    ReplyDelete